Pierwszy raz na sesji

Udało się, umówiłaś się na sesję. Ale, ale… co ja mam przynieść? Jak się umalować? Czy fotograf ustawi mnie do zdjęć? Który profil mam lepszy? Bez paniki. W 11 punktach dowiesz się co można zrobić przed i w trakcie sesji by ogarnąć temat i uzyskać lepsze zdjęcia.

1. Ustal jaki temat sesji będziecie realizować. Zastanów się w jaki sposób chcesz pozować. Przypomnij sobie tekst o podstawach pozowania i poćwicz przed lustrem. Fotograf z pewnością zaproponuje jakieś pozy i mimikę, ale nie zaszkodzi przećwiczyć sobie takich rzeczy w domu, aby sprawdzić kiedy wyglądasz najkorzystniej.
2. Omów z fotografem zakres pozowania. Dobierz także odpowiedni strój. Kwestia ubioru jest osobna dla każdej sesji, ale jeśli masz wolną rękę, to dobieraj ubrania stonowane kolorystycznie.
3. Jeśli przygotowujesz makijaż sama, zabierz koniecznie kosmetyczkę. Może zdarzyć się, że makijaż podczas sesji się zniszczy i trzeba go będzie poprawić.
4. Umyj włosy tuż przed sesją. Nie używaj kosmetyków do włosów. Naturalne, czyste włosy bez żeli i lakierów, najkorzystniej prezentują się na zdjęciach.
5. Na plan zdjęciowy przyjedź wypoczęta. Makijaż może zawieść jeśli przyjdziesz z podkrążonymi oczami. O samopoczuciu nie wspominając.
6. Jeśli fotografujemy na zewnątrz, spodziewaj się potencjalnych gapiów. Trzeba do tego przywyknąć i po prostu nie zwracać na nich uwagi. Skup się na sesji.
7. Rozluźnij się. Nie wstrzymuj oddechu. Sesja zdjęciowa to nie musztra. Nie ma co się przejmować pierwszymi pozami – z doświadczenia wiem, że prawdziwe wczucie się w temat przychodzi dopiero po 10-15 minutach od rozpoczęcia zdjęć. Wrzuć na luz.
8. Słuchaj co mówi fotograf. Szczera opinia nie jest wyzłośliwianiem się z jego strony i absolutnie nie ma się czym przejmować. Przyjmuj drobne rady i korekty. Pamiętaj, że w interesie obu stron jest to, byś wyszła jak najkorzystniej na zdjęciach.
9. Komunikacja na sesji jest bardzo ważna. Nie bój się pytać. Jeżeli nie rozumiesz idei zdjęcia i czujesz się źle w jakiejś pozie, daj znać fotografowi. Informuj również jeżeli zbyt długo pozostajesz w jednej pozie i potrzebujesz przerwy.
10. Fotograf wysłucha Cię jeżeli masz własny pomysł na zdjęcie, więc nie wahaj się proponować.
11. Co jakiś czas rób przerwę i rozluźnij mięśnie twarzy. Wiem, że to głupio wygląda, ale taka przerwa spowoduje że Twoja mimika nie będzie sztywna.

Nie zapominaj o najważniejszym: Bądź pewna siebie. Masz wszystko przećwiczone i przygotowane. Pamiętaj o uśmiechu i pozytywnym nastawieniu, a będziesz się cieszyć z fajnych zdjęć.

Udostępnij post dla znajomych:
Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Tumblr0Pin on Pinterest0Share on Reddit0
 • 2 Bardzo istotny punkt. Czasami umawiasz się na sesje portretową, a gdy przyjeżdżasz facet chce Ci robić portrety w koronkowej bieliźnie.
  3. Makijaż może się zniszczyć gdy zaczniesz płakać ze śmiechu bo trafisz na fotografa-komika amatora.
  4 Hipokryta! Mi zawsze mówiłeś „doklej sobie te włosy jakoś bo Ci stercza”- niby jak bez żeli? Na ślinę?
  5. Chyba, że będzie to sesja w klimacie zombie
  6. Bądź gotowa na to, że gapie też mogą zacząć robić Ci zdjęcia. :)

  • Olu, Twoje włosy wiodą własny abstrakcyjny żywot. :D
   Przydarzyło Ci się, że gapie też fotografowali?

   • Mi nie, ale ja zawsze robię fote telefonem jak się jakaś laska wygina :P