Jak przygotować się do sesji zdjęciowej?

Wskazówki dla początkujących adeptów sztuki fotograficznej. Zobacz krok po kroku co możesz przygotować przed sesją zdjęciową.

 

Koncepcja

Wszystko zaczyna się od pomysłu. Może być to wizja całościowa, temat przewodni, choć nie musi. Jeżeli nie wiesz jak zacząć, pomyśl od czymś drobnym, jak konkretna poza, emocja, miejsce, strój czy rekwizyt. Nikt nie każe Ci wymyślać na siłę hiper ekstra odjechanego pomysłu. Takie najczęściej przychodzą znienacka, więc nie zapomnij ich notować. Na początek możesz skorzystać z uniwersalnej koncepcji (tj. moja sesja ze snopkami) i namyśl się nad własną interpretacją tematu. Zamiast marnować czas na wymyślenie koła, zastanów się się, czym ma wyróżniać się Twoja sesja.

W Internecie znajdziesz miliony zdjęć, które mogą posłużyć za inspirację. Warto zrobić sobie zestawienie najfajniejszych ujęć (np na Pinterest.com). Pomoże Ci to w rozwinięciu swojego pomysłu.

 

Dopracowanie szczegółów

Weź kartkę i zacznij rysować. Naszkicuj scenę, modelkę, pozę, strój (plus minus, nie musisz być drugim Leonardo da Vinici). Puść wodze fantazji. Gdy będziesz miał już wizję przed oczami, zastanów się jak ją zrealizować. Po pierwsze dobierz odpowiednie miejsce w którym będziesz fotografował. Jeżeli to plener, wybierz optymalną porę dnia pasującą do koncepcji i odwiedź je przed sesją. Jeśli to sesja w studio, sprawdź sprzęt i zastanów się czy czegoś nie brakuje. Ważne jest, żeby mieć ogólne pojęcie o scenie, aby nie dać się nieprzyjemnie zaskoczyć na sesji właściwej. Po drugie, sprawdź czy pozy, które będziesz chciał uzyskać czy są wykonalne i czy pasują do wybranego miejsca.

 

Modelka

Jeśli masz przygotowane podstawy, dobierz odpowiednią modelkę do sesji. Nie wiesz gdzie ich szukać? Na początek poproś koleżankę ;-). Dobrze będzie jeśli parę pierwszych sesji przeprowadzisz znajomym i nabierzesz doświadczenia. W późniejszym etapie warto rozejrzeć się za pozującymi na serwisie Maxmodels, albo lokalnych grupach fotograficznych na Facebooku. Pamiętaj aby zawsze rzeczowo przedstawić koncepcję sesji (w tym także pozy), określić warunki współpracy, czas trwania sesji i zakres pozowania. Bardzo ważne jest też, żebyś dogadał kwestię kto zajmie się wizażem. Nie zakładaj z góry, że modelka zrobi wszystko za Ciebie. Wizażystek możesz poszukać również na serwisie Maxmodels.

Na tym etapie zastanów się nad tym czy potrzebujesz asystenta. Na samym początku może okazać się to zbędne. Z czasem jednak przekonasz się, że osoba odpowiedzialna za przesuwanie lamp, trzymanie blendy czy zaparzenie herbaty znacząco ułatwia ogarnięcie tematu. No i skróci czas trwania sesji. Jeśli zdecydowałeś się na sesję z wizażystką i asystentem, koniecznie poinformuj o tym modelkę.

 

GO SHOOT

Przygotuj aparat, baterie, karty pamięci i wszystkie inne potrzebne sprzęty. Odszukaj zestawienia zdjęć i rysunki, które zrobiłeś wcześniej. Czasami proces umawiania się na zdjęcia może trwać parę tygodni, więc warto przypomnieć sobie wszystko przed samą sesją. O tym, że powinieneś być punktualny chyba nie muszę przypominać, prawda?

Ok, wiesz już wszystko. Jedyne co mi pozostaje to życzyć Ci udanych kadrów i dobrej zabawy.

Udostępnij post dla znajomych:
Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Tumblr0Pin on Pinterest0Share on Reddit0