Dobre praktyki w pozowaniu

Ponieważ poprzedni tekst o pozowaniu spotkał się z bardzo pozytywnym odzewem, dzisiaj zamierzam podzielić się paroma radami, które pomogą wam dobrze wypaść na zdjęciach.

Nie ma idealnego sposobu na pozowanie, każda koncepcja wymaga indywidualnego podejścia. Na sesji modelka jest trochę aktorką, która powinna wczuć się w swoją rolę. Zatem wizualizacje tematu i przywoływanie konkretnych wspomnień jest dobrym punktem wyjścia do lepszego pozowania. Wypytaj więc fotografa czego konkretnie od Ciebie oczekuje. Jaki jest temat przewodni sesji, jakie emocje są najważniejsze (radość, zabawa, smutek, zaciekawienie, fascynacja?). Z tą wiedzą możesz przejść do następnego etapu, czyli ćwiczeń. Poświęć 10 minut dziennie przed lustrem i eksperymentuj z mimiką twarzy i całego ciała. Celem tego zadania jest określenie, kiedy wyglądasz najkorzystniej. Świadomość własnego ciała jest bardzo istotna przy pozowaniu!

Tak jak wspomniałem na początku, nie ma idealnej, uniwersalnej metody na pozowanie, ale jest kilka zasad ogólnych które warto przyswoić.

 

1. Nie cofaj głowy

Kiedy wycofujesz głowę dorabiasz sobie drugi podbródek który nie wygląda atrakcyjnie. Wyciągnij głowę do przodu i pochyl ją lekko do przodu. Ale! Nie przechylaj też za mocno. W większości przypadków niepotrzebnie przedłużysz sobie nos.

 

2. Uśmiech jest ważny

Naucz się uśmiechać. Serio. Pełny uśmiech od ucha do ucha sprawdza się na sesjach dzieci, niekoniecznie pasuje do każdej sesji. Często też możemy mieć problem z uśmiechaniem się na zawołanie i przybieramy dziwną, sztuczną minę. Warto jest więc to przećwiczyć!

 

3. Usta

Portret z lekko rozchylonymi ustami – jak się to robi? Najpierw uśmiechnij się delikatnie z zamkniętymi ustami, a potem lekko rozchyl wargi. Sprawdź, to działa.

 

4. Profil

Ustawiaj się do zdjęć w lekkim profilu. Modelka stojąca na wprost aparatu wygląda nudno.

 

5. Prawidłowa postawa

Lekko przygarbiona postawa jest najbardziej naturalna. Jeśli sesja tego nie zakłada, to ani nie garb się przesadnio, ani nie stój na baczność.

 

6. Asymetria

Asymetryczność jest ciekawa. Jeśli opieramy dłonie na biodrach, zróbmy to na różnej wysokości. To samo dotyczy z nogami, stojąc prosto wystarczy zgiąć lekko jedną, aby uzyskać zadowalający efekt.

Pozowanie | Uwaga Strzelam

 

7. Jak ułożyć ręce?

To najczęstszy temat, w którym pozujący nie ma pojęcia co zrobić. Przejrzyj czasopisma modowe, zdjęcia w necie, zobacz jak układają ręce inne modelki. Najlepiej jak czymś je zajmiesz. Możesz np. położyć je na torebce, oprzeć o biodro, bawić się rekwizytem.

 

8. Krzyżowanie rąk jest be

Nie krzyżuj rąk (chyba, że motyw przewodni zakłada coś innego). Powoduje to, że wyglądamy na osobę zamkniętą w sobie… lub wkurwioną (mimika rulez).

 

9. Nie celuj łokciami w obiektyw

Przy pozach z rękoma w górze, ważne jest aby ramiona były mniej więcej prostopadłe do fotografa. W przeciwnym razie nastąpi przekłamanie perspektywy i Twój łokieć będzie wielkości Twojej głowy.

Pozowanie | Uwaga Strzelam

 

10. Krzyżowanie nóg jest ok!

Skrzyżowanie nóg w pozycji stojącej zniweluje pewne niedoskonałości budowy ciała.

 

Tak jak pisałem na początku, dobrze jest to przećwiczyć wszystko „na sucho” przed lustrem. Na sesji będziesz czuć się zdecydowanie pewniej, gdy będziesz miała opracowane podstawy. Ćwicz, a żadna sesja zdjęciowa nie będzie Ci straszna.

Udostępnij post dla znajomych:
Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Tumblr0Pin on Pinterest0Share on Reddit0